Google Chrome'u günlük olarak kullanma ihtimaliniz yüksek. Sonuçta, dünyanın en popüler web tarayıcısı. Ve bu konuda söylenecek kesinlikle iyi şeyler olsa da, diğer tarayıcıların sunduğu özelliklere şaşıracaksınız. Bu tarayıcılardan biri Samsung İnternet'tir.

Samsung Internet, Chrome kadar iyi bilinmez, ancak bir Samsung cihazınız varsa, onu ilk günden itibaren uygulama çekmecenizde görmüşsünüzdür. Bu kılavuzda, hangisinin daha iyi web tarayıcısı olduğunu görmek için Google Chrome ve Samsung Internet'i karşılaştıracağız.

1. Tarayıcı Hızı

İlk olarak, özelliklerden bahsedelim. Kıyaslama puanları her zaman gerçek dünya performansına dönüşmese de, daha derine inmeden önce onlara hızlıca bir göz atmak güzel.

Bu karşılaştırma için üç kriter seçtik: Hızı ölçmek için JetStream2, grafik performansını ölçmek için MotionMark ve yanıt hızını ölçmek için Speedometer. En doğru sonuçları elde etmek için, her üç kıyaslamayı da her iki tarayıcıda da üç kez çalıştırdık.

Aşağıdaki sonuçlar toplam 18 test döngüsünün ortalamasıdır. Daha yüksek bir sayı daha iyi performansı gösterir:

Google ChromeSamsung İnternet
JetStream255.4757.43
Hareket İşareti154.92126.68
hız göstergesi35.8733.50

Gördüğünüz gibi, Google Chrome, testlerimizde, özellikle grafik performansı açısından, Samsung Internet'i üç kıyaslamadan ikisinde geride bıraktı. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi, sayılardaki boşluk, gerçek dünya kullanımında önemli bir fark anlamına gelmiyor. Yine de, kıyaslamalara önem veriyorsanız, Google Chrome tacı alır.

Kazanan: Google Chrome

2. Kullanılabilirlik ve Platformlar Arası Senkronizasyon​

Google Chrome, iOS, Android ve masaüstünden indirilebilir ancak Samsung İnternet, Android ile sınırlıdır. İkincisi, tüm Samsung mobil cihazlarına önceden yüklenmiş olarak gelir ve başlangıçtan itibaren varsayılan tarayıcı olarak ayarlanır. Farklı bir üreticiden bir cihazınız varsa , tarayıcıyı Google Play Store'dan indirebilirsiniz.

Google Chrome'un Samsung İnternet üzerinden kazandığı bir diğer alan, platformlar arası senkronizasyondur. Bir tarayıcının yer işaretlerinizi farklı platformlar arasında ne kadar sorunsuz bir şekilde senkronize ettiği, bazı insanlar için büyük bir önceliktir. Chrome ile, hangi cihazı kullanırsanız kullanın, tüm yer işaretlerinizi ve kayıtlı sayfalarınızı senkronize etmek ve bunlara erişmek için yalnızca Google hesabınızda oturum açmanız gerekir.

Samsung Internet'e geçtiğinizde işler o kadar basit değil. Android telefonunuzda Samsung Internet'i kullanarak oluşturduğunuz bir masaüstü bilgisayardaki yer imlerinize erişmek istiyorsanız , Chrome'a ​​Samsung Internet uzantısını yüklemeniz gerekir .

Kazanan: Google Chrome

3. Kullanıcı Arayüzü ve Özelleştirme

Samsung İnternet hakkında sevdiğimiz birçok şeyden biri, karanlık modu nasıl ele aldığıdır. Her iki tarayıcı da destekliyor, ancak Chrome bunu yeterince iyi uygulamıyor. Karanlık modun etkinleştirilmesine rağmen , Chrome'daki birçok web sayfası normalde olduğu gibi görünmeye devam eder; yalnızca adres çubuğu ve dahili ayarlar menüsü kararır.

Ekranınızın çoğu hala parlak beyaz pikseller gösteriyorsa, karanlık modu kullanmanın amacı nedir? Bu, tüm amacı bozar. Karşılaştırıldığında, Samsung İnternet ekranınızın mümkün olduğunca çoğunu karartır ve hatta belirli web sitelerindeki bazı öğelerin zifiri kararmasına neden olur. Bu, internette daha uzun gezinmek için daha az pil ömrü tüketmeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, Samsung Internet, Chrome'un yaptığı gibi Malzemenin dinamik renk sistemini desteklemez. Bu, telefonunuzun duvar kağıdını ve renk paletini değiştirirseniz, Chrome'un uygulamanın kullanıcı arayüzünü güzelleştirmek için bu değişikliklerle eşleşeceği, ancak Samsung Internet'in değiştiremeyeceği anlamına gelir. Ayrıca, ikincisinin sekmeleri nasıl düzenlediğinin de hayranı değiliz.

Kullanıcı arayüzünden bahsetmişken, Samsung Internet, Google Chrome'dan çok daha özelleştirilebilir ve kullanıcı dostudur. İlki, ekranın altında, tarayıcıyla etkileşimi çok daha kolay hale getiren özelleştirilebilir düğmelere sahip bir araç çubuğuna sahiptir.

Ek olarak, biraz daha fazla ekran alanı elde etmek için web sayfalarını kaydırırken telefonunuzun durum çubuğunu gizleyebilir ve tek elle daha kolay kullanım için adres çubuğunun konumunu aşağıya kaydırabilirsiniz. Ancak adres çubuğunun en üstte olmasını tercih ederseniz, tarayıcıyı bir masaüstü tarayıcısının kullanıcı arayüzünü taklit eden bir sekme çubuğu gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kazanan: Samsung İnternet

4. Gizlilik ve Güvenlik

Her iki uygulama da özel tarama sunar, ancak Google Chrome'un Gizli modunun Samsung Internet'in Gizli moduna karşı bir şansı yoktur. İkincisi size çok daha fazla kontrol sunar. Örneğin, Gizli modu bir şifre ve biyometrinizle kilitlemeyi seçebilirsiniz, böylece sizden başka hiç kimse özel sekmelerinize erişemez.

Ayrıca, Gizli modda resimler, videolar ve ses dosyaları indirirseniz, normal indirmeler gibi galerinizde görünmezler; bunları yalnızca Gizli modu kullanırken açabilirsiniz. Bu şekilde, özel indirmeleriniz gizli kalır. Oldukça havalı, değil mi? Ne yazık ki, Google Chrome'un Gizli modu bunların hiçbirini yapmaz.

Samsung Internet ayrıca hangi web sitelerinin sizi izlemeye çalıştığını görselleştirebileceğiniz tam teşekküllü bir gizlilik panosuna sahiptir. Ayrıca açılır pencereleri ve otomatik indirmeleri engelleyebilir ve zararlı olabilecek siteler hakkında uyarılar alabilirsiniz.

Kazanan: Samsung İnternet

5. Ek Özellikler

Her iki tarayıcı da daha hızlı işlemler için çevrimiçi formları otomatik olarak doldurmak üzere adres ve kart ayrıntılarınızı kaydetmenize olanak tanır. Ancak Chrome, Google'ın makine öğrenimi becerisini kullanarak web sayfalarını çevirmede daha iyi bir iş çıkarır. Ayrıca, sık ziyaret ettiğiniz bir web sayfası varsa, Chrome'u kullanarak onu Ana ekranınıza ekleyebilirsiniz.

Ancak Samsung Internet, yerleşik bir QR tarayıcı , hareket tabanlı kontrollere sahip bir video oynatıcı ve web sayfalarını PDF olarak kaydetme yeteneği de dahil olmak üzere başka kullanışlı özelliklerle de yüklenmiştir . Ayrıca Amazon Assistant ve reklam engelleyiciler gibi Galaxy Store'dan Samsung Internet'e faydalı eklentiler indirebilirsiniz. Android'de Chrome ile Chrome uzantılarını kullanamazsınız .

Kazanan: Samsung İnternet

Samsung İnternet, Chrome'u Eski Hissediyor

Milyarlarca kişinin varsayılan web tarayıcısı olmasına rağmen, Google Chrome'un Samsung Internet'ten ne kadar geride olduğu şaşırtıcı. İkincisi, çok daha kullanıcı dostu, özelleştirilebilir ve web'de gezinme deneyiminizi geliştirmek için birçok kullanışlı özelliğe sahiptir. Ancak en büyük zayıflığı, yalnızca Android'de mevcut olmasıdır.

Kendi başına Chrome'da yanlış bir şey yok; ancak Google'ın tarayıcıda "bozuk değilse düzeltmeyin" yaklaşımını tercih ettiği çok açık. Platformlar arası senkronizasyon sizin için gerçekten önemliyse, muhtemelen Samsung Internet'ten uzak durmalısınız; ancak Android cihazınızda en iyi tarayıcıyı istiyorsanız, bunu yeterince öneremeyiz.